Důležitost vyvážené stravy ve stresových situací

Hlavním stimulem pro nadledvinky je stres, který vyvolává tvorbu obrovského množství hormonů, jako je adrenalin. Je to vynikající mechanismus přežití zabudovaný do organismu za účelem zvládnutí krátkodobých akutních stavů a spolu s dalšími hormony pomáhá překonat jakoukoli krizi, která se vyskytne. Jakmile stres opadne, dostanou se nadledvinky zpátky do rovnováhy a my se zklidníme. V dnešní zrychlené době jsme vystaveni neustálému stresu a než se naše tělo stačí zklidnit, je tu další stresová situace. Na takovou zátěž naše nadledvinky nejsou ale stavěné. Jestliže stres trvá dlouhou dobu, do toho se ještě přidají další náročné situace, například se rozvádíme, zemře nám někdo blízký, zkrachujeme nebo prožíváme jiné emočně náročné období, nadledvinky se nakonec z přetrvávající nadměrné činnosti mohou poškodit. Přepínají se i při silném stresu trvajícím poměrně krátkou dobu, příkladem je přepadení, znásilnění, nehoda, ale i porod, to vše vyžaduje veliké množství adrenalinu. Poporodní únava, vyčerpání nebo deprese vznikají často v důsledku toho, že se nadledvinky během porodu tak vyčerpají, až nezvládnou produkovat dostatek patřičných hormonů v patřičný čas tak, aby byla matka silná, plná života a šťastná. To samé platí i v jiných zmíněných silně stresových situací.

Jestliže se nadledvinky přetíží, je to něco jako nervový kolaps a jejich činnost je pak nevypočitatelná. Místo neochvějné produkce náležitého množství hormonů, které každá nová stresová situace vyžaduje, se ve vyčerpaných nadledvinkách tvoří příliš málo nebo příliš mnoho hormonů. Nadbytek adrenalinu v mozku spálí veškeré rezervy dopaminu, neurotransmiteru nezbytného pro pocit spokojenosti. Vysílené nadledvinky často působí též na ostatní žlázy a orgány. Např. slinivka, která musí pracovat nadmíru, aby kompenzovala nedostatečně výkonné nadledvinky, může podléhat zánětu, zvětšení, vzniku diabetu. Srdce usilovněji pracuje, zrychluje se srdeční tep, protože se snaží regulovat neobvyklé hladiny kortizolu a cukru v krvi, může to ovlivnit i hladinu elektrolytů v srdečním svalu (iontů sodíku, vápníku aj.), anebo zapříčinit zvýšení tlaku či arytmie. Jestliže tělo náhle zaplaví nadbytek kortizolu a zlikviduje jaterní rezervy glukózy, glykogenu a železa, musejí játra napnout síly, aby vytvořily rezervy další, což může postupně vést k přetížení dalších orgánů. I centrální nervová soustava a mozek mohou být z nenadálé záplavy kortizolu zcela vykolejené a mohou tak vznikat deprese a jiné psychické nemoci. Ale i příliš malé množství kortizolu může napáchat škodu. Kortizol hraje klíčovou roli při konverzi zásobního hormonu štítné žlázy. Je-li činnost nadledvinek snížená, může vzniknout na buněčné úrovni nedostatek hormonů štítné žlázy atd.

Proto je důležité, když procházíme dlouhodobě nebo krátkodobě silným stresovým obdobím, umět se postarat o své nadledvinky, dát jim kvalitní a vyváženou stravu a podpořit je vhodnými bylinkami.

  • přes den jíst každé 2 hodiny menší porce jídel, aby se nezatěžovaly nadledvinky delšími přestávkami mezi jídly, tím by došlo k poklesu glukózy v krvi a nadledvinky by byly nuceny pro získání energie neustále produkovat hormony
  • snažit se zmírnit stresy a vyhodnotit stresové situace, jestli nám jsou k něčemu prospěšné
  • prohřívat ledviny pelyňkovými moxami – 3x týdně 10 minut si nechat zahřívat záda na úrovni ledvin, nedotýkat se moxou zad (spálili byste se), nemoxovat při teplotě a ledvinovém onemocnění
  • snížit příjem mléčných výrobků, kofeinu, alkoholu, sladkých cukrovinek a nápojů
  • přidat stravu bohatou na ovoce a zeleninu – smícháním několika druhů zelených salátů s mořskou řasou, vybírat si ovoce, které voní
  • taky zapojit ovoce a zeleninu s obsahem vyváženého množství draslíku, sodíku a cukru získaného z ovoce – datle a batáty (draslík), petržel a špenát (sodík), jablka a pomeranče (cukr)
  • ovoce a zelenina, které chrání nadledvinky a urychlují jejich zotavení – borůvky, klíčky, banány, maliny, ostružiny, jablka, česnek, chřest
  • doplňky stravy – hořčík, vitamín C, chrom
  • bylinky – čajová směs nadledvinky, šípkový čaj, schizandra, meduňka, dvouzubec, kozinec, ašvaganda, rhodiola, ženšen (pravý, sibiřský)

Denně si vzít 3 druhy ovoce v kombinaci se zeleninou, 1 doplněk stravy a 2 – 3 bylinky. Je vhodné ovoce, zeleninu a bylinky obměňovat.

Mít zdravé nadledvinky, umět pouštět stres a dokázat se vypořádat se strachy, vede ke  zklidnění mysli. Jde to ale i z druhé strany, když dokážeme zklidnit mysl, budeme umět pouštět stres, naše tělo i duše se uzdraví. Není důležité, kterým směrem se k uzdravení vydáme.  Ať už si každý zvolí cestu, která mu vyhovuje. Důležité je, abychom na konci cesty byli zdraví, klidní a plní energie.